http://jazwiska.pl/kzkp/ksiadz-franciszek-mitrega/
http://jazwiska.pl/kzkp/ksiadz-franciszek-mitrega/
Momotoro Momotoro
968
BLOG

Franciszek Mitręga - Sługa Boży

Momotoro Momotoro Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Urodził się 5 IX 1883 roku w Polskim Konopacie (pow. Świecie) w rodzinie stolarza Mikołaja i Marianny Gackowskiej. W 1902 roku ukończył sześcioletni cykl nauki w Collegium Marianum w Pelplinie, a następnie cztery lata później zdał egzamin dojrzałości jako stypendysta TPN w gimnazjum chojnickim. Studia teologiczne w Seminarium Duchownym w Pelplinie zostały uwieńczone święceniami kapłańskimi, które otrzymał 13 III 1910 roku. Posługę duszpasterską pełnił jako wikariusz w Nowym Mieście i w Łasinie, a następnie po kilkuletniej przerwie spowodowanej działaniami wojennymi, powierzono mu funkcję administratora w Pluskowęsach i w Kurzętniku. W okresie I wojny światowej ks. Mitręgę powołano do armii niemieckiej, gdzie był kapelanem wojskowym.

W 1919 roku został pierwszym lokalnym wikariuszem w Opaleniu, a następnie od 27 I 1927 roku pełnił funkcję proboszcza nowo powstałej parafii. To on przyczynił się do aktywizacji życia społecznego w Opaleniu. W 1919 roku założył i przez wiele lat jako prezes kierował działalnością miejscowego Towarzystwa Ludowego. W okresie swego urzędowania przejął patronat nad powstałymi w tym czasie stowarzyszeniami kościelnymi, takimi jak: Apostolstwo Modlitwy, Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Stowarzyszenie Dziecięctwa Jezus i Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Inspirował twórczo istniejące już organizacje m. in. bractwo św. Józefa, które posiadało prawie dwustuletni rodowód.

Ksiądz Franciszek Mitręga dużo troski poświęcił również sprawom materialnym i upiększył wystrój świątyni. Stylowo przedstawione stacje Drogi Krzyżowej z bogatą barokową ornamentyką zostały wykonane w warsztacie Św. Wojciecha w Poznaniu. Aktu poświęcenia dokonano 20 III 1921 roku. Trzy lata później zakupiono dzwon o wadze 160 kg. W roku 1929 kościół za udziałem patronackim osuszono za pomocą rowu naokoło wypełnionego żużlem węglowym. W tym czasie cmentarz okalający świątynię ogrodzono od strony północnej i wschodniej. Na filarach i betonowym fundamencie wsparto drewnianą konstrukcję. W środkowej części parkanu usytuowano kapliczkę św. Józefa. W odległości 500 metrów od kościoła wydzierżawiono z ziemi beneficjalnej obszar o powierzchni 37 arów z przeznaczeniem na nowy cmentarz, który poświęcono 1 XI 1922 roku. Dwa lata później w części wschodniej cmentarza zbudowano Bożą Mękę Niepokalanego Serca NMP. Ksiądz Franciszek Mitręga kupił na rzecz parafii działkę wraz z budynkiem szkoły niemieckiej w Opaleniu (tzw. „mała szkoła”). W okresie późniejszym znajdowało się tam mieszkanie dla organisty. Wówczas tę funkcję pełnił Józef Świeczkowski. W pozostałych salach odbywały się próby chóru kościelnego oraz zebrania organizacji i stowarzyszeń parafialnych.

Od 1930 roku był proboszczem w Papowie Toruńskim i tam pełnił obowiązki wizytatora nauki religii w szkołach podstawowych. W 1935 roku obchodził srebrny jubileusz kapłaństwa. W czasie uroczystości podkreślano jego „wybitne zasługi na polu duszpasterskim i społecznym oraz harmonijną współpracę z parafianami”. W uznaniu dorobku dotychczasowej działalności , ks. Mitręgę uhonorowano Złotym Krzyżem Zasługi.

Ostatni rok życia zasłużonego kapłana to okres męczeńskiej gehenny, która rozpoczęła się 17 X 1939 roku. Po aresztowaniu przez gestapo, przebywał najpierw w Forcie VII w Toruniu i w obozie koncentracyjnym w Stutthofie. Od 10 IV 1940 roku był więźniem obozu w Sachsenhausen, gdzie zmarł jedenaście dni później.

/Marek Kordowski

za: http://jazwiska.pl/kzkp/ksiadz-franciszek-mitrega/

Momotoro
O mnie Momotoro

Najcześciej mówią mi Wodek. Nie jest to błąd, że nie napisałem "ł". Trudno inaczej zdrobnić imię Wodzisław:). Urodziłem się kilka dni przed zakończeniem stanu wojennego. Z lat 80' nic szczególnego nie pamiętam, a z 90' szkołę podstawową i kawałek technikum. Dojrzewanie i studia to już poprzednia dekada. Po 10 kwietnia 2010 roku zmieniło się bardzo wiele nie tylko do okoła mnie, ale także i we mnie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo